top of page

A vizes homokszóró előnyei: hatékony és környezetbarát felületkezelés

A felülettisztításban és felújításban kiemelt szerepet játszó homokszórási technológiák között egyre népszerűbbé válik a vizes homokszórás. Ez az eljárás, amelyet gyakran nedves vagy vízzel kevert homokszórásként is emlegetnek, különösen hatékony, környezetbarát megoldást kínál a felületi szennyeződések eltávolítására. A vizes homokszóró használatának számos előnye van, a csökkentett por- és károsanyag-kibocsátástól kezdve a nagyobb precizitásig. Létezik csak vizet használó rendszer (magasnyomású) és alapvetően levegős rendszer amihez vizet kevernek. Cégünk kínálatában jelenleg az előbbi nagynyomású technológia érhető el a bérlőknek. Ennek a technológiának, többnyire kültéren van nagy előnye és az egyszerű telepíthetősége is kiemelendő. Kisebb méretű gépekből áll mint a levegős homokfúvás, 2 ember könnyedén mozgatni tudja illetve a használatához is 2 ember javasolt (az egyik aki a homokfúvást végzi a másik aki a homokkal foglalatoskodik). Itt nincs zárt tartály - nem kell megállni feltölteni a nyomott tartályt, folyamatos lehet a munkafolyamat. Magasban is végezhető ilyenkor a homoktartályt magunkkal visszük.


vizes homokszóró - graffiti eltávolítás

Mi a vizes homokszórás?

A vizes homokszórás során a homokszemcséket vízzel keverve juttatják a felületre, ami jelentős mértékben csökkenti a levegőben szálló por mennyiségét. A víz a szemcsék köré burkolózva elősegíti a szennyeződések eltávolítását, ugyanakkor óvja is a környezetet a túlzott porképződéstől. Ez a módszer kíméletesebb, mint a hagyományos száraz homokszórás, és széles körben alkalmazható olyan felületeken, ahol a tisztaság és a pontosság kiemelt fontosságú. A mi esetünkben magasnyomású víz kelt vákuumot a fejben és ez szívja fel a szóróanyagot, mely együtt távozik a nagy kopó állóságú fejen keresztül. A magasnyomású vizes homokszórásnál 150-500 bar üzemi nyomást szoktak használni és mindegyik üzemi értéknek meg van a jelentősége. Mivel egyszerűbb a használata és kisméretű a berendezés a levegős homokszóráshoz képest, ezért az építőiparban is gyorsan elsajátítható - beilleszthető a munkafolyamatokba.



A vizes homokszóró legfőbb előnyei


  1. Por- és károsanyag-kibocsátás csökkentése A vizes homokszórás egyik legnagyobb előnye a minimális porképződés. A víznek köszönhetően a szemcsék nem szállnak szét a levegőben, így jelentősen csökken a belélegezhető finom részecskék mennyisége. Ez különösen fontos olyan helyszíneken, ahol a munkaterület közelében emberek tartózkodnak vagy ahol zárt térben folyik a tisztítás.

  2. Környezetbarát megoldás A por csökkentése révén a vizes homokszórás környezetbarát alternatívát kínál, amely minimalizálja a légszennyezést. A csökkentett szálló por és az alacsonyabb károsanyag-kibocsátás óvja a környezetet, valamint csökkenti az egészségügyi kockázatokat mind a munkások, mind a környezetük számára.

  3. Hatékonyabb tisztítás A vízzel kevert szemcsék nagyobb hatásfokkal képesek eltávolítani a felületi szennyeződéseket, például rozsdát, festéket, olajat és egyéb lerakódásokat. A vizes homokszórás különösen hatékony durva, korrodált felületeken, ahol a víz segít megtisztítani a nehezen elérhető területeket is.

  4. Felületi kíméletesség A víz egyfajta párnázó hatást is fejt ki a szemcsékre, így a vizes homokszórás kevésbé károsítja a tisztított felületet. Ez különösen fontos érzékeny felületeken, mint például fa, üveg vagy egyéb könnyen sérülő anyagok, ahol a hagyományos homokszórás túl agresszív lenne.

  5. Kevesebb felmelegedés A vizes homokszórás során a víz elnyeli az energiát, így a felület nem melegszik fel jelentősen. Ez megelőzi a hő okozta károsodásokat, például a fémszerkezetek deformációját, amelyek magas hőmérsékleten keletkezhetnek.

  6. Költséghatékonyság A vizes homokszórás lehetővé teszi a munka gyorsabb elvégzését, mivel a víz segítségével egyszerre több szennyeződés távolítható el. Mindez idő- és költségmegtakarítást eredményez, különösen nagyobb munkaterületek esetén. Növelve az üzemi nyomást kevesebb szóróanyagra van szükségünk, mivel a becsapódó részecskék nagyobb energiát közvetítenek. Tehát ez is egy költségcsökkentő faktor nagyobb munkáknál, illetve nem szükséges a szórt rész körbe fóliázása mivel nincs szálló por. Ezek miatt akár hamarabb is elkezdhető a tisztítás.

  7. Magasban is könnyedén használható - a levegős homokszóráshoz képest nem akadály az 50-60m magasság sem vagy akár a még magasabb kivitelezés is. A levegős rendszerekkel magasban sokszor találkozhatunk a víz lecsapódásával ami megnehezíti a felhasználásukat. A magasnyomású rendszereknél 10m-ként kell 1 bar nyomás csökkenéssel számolni a magasság miatt, illetve pld 100m-es kábel esetén kb egy 10% -os nyomás eséssel a tömlőhossz miatt.



Milyen területeken alkalmazható a vizes homokszórás?


A vizes homokszóró rendkívül sokoldalúan alkalmazható, és számos iparágban elterjedt. Gyakran használják:

  • Építőipar: Betonfelületek, téglafalak tisztítására és felújítására, ahol fontos a hatékony tisztítás anélkül, hogy túlzott porképződés keletkezne.

  • Autóipar és fémmegmunkálás: Rozsdamentesítésre, festék eltávolítására és felület előkészítésére a járművek és fémalkatrészek esetében.

  • Kulturális örökségvédelem: Régészeti lelőhelyek, műemlékek és szobrok tisztítására, ahol elengedhetetlen, hogy a felület ne károsodjon.

  • Faipar: Fafelületek kezelésére, például régi festékek eltávolítására, ahol a hagyományos homokszórás túl durva lenne.



Milyen eszközöket használnak a vizes homokszóráshoz?


A vizes homokszóró használata úgy néz ki hogy a levegős rendszert egészítik ki víz hozzákeverésével, illetve a másik közelítés hogy magasnyomású vízzel dolgoznak levegő használata nélkül, mind a két esetben a víz és homok keverékét permetezik a felületre. Ezek a gépek állítható nyomással dolgoznak, így lehetőség van a tisztítás intenzitásának szabályozására. A modernebb berendezések több fokozatot is kínálnak, amelyek lehetővé teszik a különböző anyagok és szennyeződések hatékony eltávolítását. Illetve megszokott módon a vizes homokszóró esetében is nagy különbségek vannak hatásfokban, a különféle szóróanyagok tekintetében, így akár érdemes több szóróanyagot kipróbálni, mivel igaz hogy jóval drágábba valamelyik a másiknál de jóval kevesebb kellhet belőle. A legelterjedtebb szóróanyag a kvarchomok ebből is létezik különféle osztályozás és gyártónként is eltérhet az osztályozás minősége. Például nagyobb áruházakban kapható az úgynevezett térkő besöprő homok, de ezek sokszor kis hatásfokú szóróanyagok mivel nagyon sok a finom részecske a zsákban, annak ellenére hogy a kiszerelésen fel van tüntetve az osztályozás tól-ig értéke.


Összefoglalás

A vizes homokszóró környezetbarát, hatékony és precíz módszert kínál a felületek tisztítására. A hagyományos homokszóráshoz képest lényegesen kevesebb port bocsát ki, kíméletesebb a tisztított anyaggal szemben, és még költséghatékonyabb is. A megfelelő eszközökkel és technikával a vizes homokszóró ideális választás lehet számos különböző feladathoz, legyen szó építőipari, ipari vagy restaurációs projektekről. A bérbe adható homokfúvó gépeinkkel kapcsolatban keressen bizalommal minket kérdés esetén vagy tekintse meg vizes homokszóró kínálatunkat itt a web oldalunkon.

6 megtekintés
bottom of page